Hasta Bakıcısı Nasıl Olmalı?

yasli-bakimi-yonca

Paylaş

Tavsiye Metinlerimizi çoğaltırken hassasiyet gerektiren bir konuya DİKKAT çekmek istedik.

Hiç şüphesiz ki belirli bir bütçe harcadığımız her konu bizler için önemlidir. Fakat; her ne kadar büyük bütçeler ayırsak da referansı sağlam olmadıkça, güvenmediğimiz konular da ne yazık ki mevcut.

Örneğin çalışıyorsunuz ve evde sizlerin bakımına muhtaç hastalarınız var ve sizlerden başka bakabilecek hiçbir yakınınız yok. Böyle bir durumda 2 seçeneğiniz var. Ya işi bırakıp hastanız ile ilgileneceksiniz (ki çoğu insanın olduğu gibi hayatınızı devam ettirebilmek için çalışmaya ihtiyacınız yok ise) fakat çalışmak zorundaysanız tam da bu aşamada sizlerin özeni ve merhameti ile hastalarınıza bakacak bu işin profesyoneli hasta bakıcılara ihtiyacınız olacaktır.

Eğer bir bakıcıya ihtiyacınız var ise özen göstermeniz ve dikkat etmeniz gereken o kadar çok konu var ki.

Çevrenizde bakıma muhtaç hasta ve onların bakıcıları var ise işinizin kolay olduğunu düşünüyorum. Çünkü referans hayattaki en kuvvetli tavsiye aracıdır. Birileri tarafından denenmiş ve onaylanmıştır veya onaylanmamıştır. Söylediğim gibi var ise işiniz kolay ama yoksa başlayacağız araştırmaya. Peki araştırırken nelere hangi özelliklere dikkat edeceğiz;

  • Referans sizin yakınlarınız da yok ise bakıcının daha önce tecrübe edindiği ve baktığı hasta veya hasta yakınlarından mutlaka referans isteyin.
  • Daha fazla ücret verirsem daha çok ilgi ve özen gösterir diye düşünmeyin çünkü içinde merhamet yok ise dünyaları da verseniz hiçbir faydası olmaz.
  • Bakıcı ile sürekli diyalog halinde olun. Hastanızın durumunu sorun. Hastanıza düşkünlüğünüze göre bakıcılar hastanız ile daha fazla ilgilenecek ve özen gösterecektir.
  • Acil bakım bilgisine sahip bakıcılar ile çalışın.
  • Hastanızın hijyenine, bakımına, günlük yapması gereken egzersizlerine dikkat eden bakıcılara gerek duyun.
  • Sabırlı olmasına, saygılı olmasına, her durumda olmasa da bazı durumlarda soğuk kanlı olmasına, dikkatli olmasına, titiz olmasına, hoşgörülü olmasına dikkat edin.

     “Unutmayın ki bir hastayı tedavi eden doktorudur, kurtarıcısı ise bakıcı”

Hastalar için dünya, yataklarının başucunda başlar, ayakucunda biter. Küçücük dünyalarında onlara refakat edecek insanları hassasiyet ve empati duygusu ile seçin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir