Stresten Uzak Durmanın Etkili Yolları

48758272 - feeling tired and stressed. frustrated young woman keeping eyes closed and massaging nose while sitting at her working place in office

Paylaş

Yaşadığımız dönemde yaptığımız işlerin olumsuz yöne ilerlemesi, kişilerin stresinin artmasına neden olduğu gibi, kişilerin çevresindeki kişilere olan tutum ve davranışları da olumsuz yöne ilerlemektedir.

Peki, ne gibi yöntemlerle stresten uzaklaşabiliriz?

 

Spor Yapınb-spor-malzemeleri-2

Spor yapmak fiziksel ve ruhsal açıdan büyük bir avantajı olduğunu biliyoruz. Spor, bedenimizi ve ruhumuzu dinlendiren, eğlenceli bir aktivite olduğu gibi bizi stresten uzak tutmak adına da uygun bir faaliyettir.

 

Dertleşin

98af47b6806a61025214d119c5747704_2

Dertleştiğinizde, içinizi güvendiğiniz kişilere aktardığınızda rahatladığınızı ve omuzlarınızdan yükün kalktığını hissedeceksiniz. Bu yüzden çevrenizde bulunan yakın kişilerle dertleşerek stresinizden bir miktar da olsa uzaklaşabilirsiniz.

Hobi Edinin

Woman photographer with camera, isolated on white

Sizi uğraştırarak kafanızı dağıtacak, bir sürü hobiler bulunmakta. İlginizi çeken ve hoşunuza giden hobileri bulana kadar durmayın. Keşfedin. Kendinize uygun bir hobi keşfettiğinizde ise uğraşarak kafanızın dağılmasına neden olabilirsiniz.

Olumlu Düşünün

1034122_620x360

Her ne olursa olsun sonunda ölüm olmayacağını kafanızda belirleyin. En kötüsünü düşünmek yerine empati kurarak bir çözüm bulabilirsiniz. Olumlu düşünerek ve neler olacağını göz önüne getirerek stresten uzaklaşmanızı sağlayabilirsiniz.

Ortam Değiştirin

stres_1016327102015_

Bulunduğunuz ortam sizi daha çok strese sokuyorsa dışarı çıkıp hava almayı deneyin. Arabanıza veya dört duvar arasında sıkışmak yerine açık havada bilmediğiniz bir yolda adımlarınızı atarak rahatlayabilirsiniz.

Müzik Dinleyin

muzik_dinlemek_icin_5_psikolojik_sebep_1426854968_1853

O anki modunuza göre sevdiğiniz bir şarkı dinleyerek kafanızı dağıtabilirsiniz. Hatta dinlediğiniz şarkıyı yüksek sesle eşlik etmeniz kafanızdaki sorunlar için ideal bir çözüm olabilir.

 

En önemli çözüm ise kafanıza fazla takmamanız.  Unutmayın ki yaşadığımız bu dünyada aldığımız her nefes gelici ve geçicidir. Önünüze gelen her problemi stres haline dönüştürmek yerine hayatınızı istediğiniz şekilde yaşamaya çalışın. Mutlaka hafızanıza kazılı olan bir anı olsun. Hayatınızı hayallerinizle süsleyerek mücadelenizi tamamlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir