Başarıya Ulaşmanın Yolu Motivasyon

basari-motivasyon

Paylaş

Hayatımızda olmasını istediğimiz bir şeyin hayalini kurmak veya kendinize bir hedef belirleyerek o yolda emin adımlarla ilerlemek hiç kuşkusuz tüm insanların yapmasını istediği konulardan birisidir. Hayatımızın geleceği konusunda belirlediğimiz hedefle ilerlerken herhangi bir olumsuz olayda hemen pes etmemiz umudumuzun ve kendimize olan güvenimizin sarsılmasına neden oluyor.

Peki, hedeflerimize ve hayallerimize olumlu yöne çevirmek ve karamsar düşüncelerimizden kurtulmak için neler yapabiliriz?

 

Büyük Düşünün

ab445b1d-14fb-4fd9-8adf-d998bd0af15a

Kafanızda kurguladığınız, olmasını istediğiniz şeyleri küçümsemek veya karamsar düşünmek yerine büyük düşünerek adımlarını atın. Ben bunu yapamam, diye düşünmek yerine, ben bunu nasıl yaparım acaba, diye düşünerek önünüze çıkan engelleri yok edin.

 

Geleceğinizi Düşünün

findeks-gelecegi-planlama-1

Bu işi başarıyla tamamladığınızda nerede olacağınızı veya ne olacağınızı hayal ederek kendinizi motive edebilirsiniz. Bu sayede olumsuz düşüncelerden kurtulabilirsiniz.

 

Film veya Kitap

psikolojik_filmler

Motivenizi arttıracak bir sürü film ve kitap bulunmakta. Karamsarlığa düştüğünüz anda film izleyerek veya kitap okuyarak başarabileceğinize inanabilirsiniz.

 

Kendinizi Ödüllendirin

kilo-vermenin-sirri-bu-50-maddede_42216_b

Hedeflediğiniz bir amaca başlamadan önce kendinize bir ödül belirleyerek motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Bu basit bir ödül bile olabilir. Mesela bir filmi çok izlemek istiyorsanız bu durumu ödüle dönüştürebilirsiniz.

 

Başka işlerle uğraşmayın

ayni-anda-birden-fazla-is-yapmak

Başarı yolunda adım adım ilerliyorsanız, kafanıza takılacak bir düşünce ile veya başka bir işle uğraşmaya çalışmayın. Bu durum başarıdan uzaklaşmanıza ve düşüncelerinizin değişmesine neden olabilir.

 

Paylaşın

arkadasla-sohbet

Çevrenizde güvendiğiniz kişilere hedeflerinizi anlatarak onların da düşüncelerini alabilirsiniz.

Gerçek Başarıları Okuyun

is-hayatinda-basarili-olmak-isteyenlerin-dusmemesi-gereken-on-bes-hata

İmkansız gibi görünse de büyük başarılarla sonuçlanan bir sürü başarılara imza atmış kişiler var. Sizde onların hikayelerinden ilham alarak motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

 

“Biri yapıyorsa bende yapabilirim, hiç kimse yapamıyorsa, o halde ben yapmalıyım.”

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir