Bebeklerde Bitmeyen Pişik Problemi

rashfix-pişik-filmi

Paylaş

Pişik yaygın bir cilt iltihaplanması olup, bebeğin bacak arasında açık kırmızı renkte bir cilt kabarıklığı olarak gerçekleşir. Pişik genellikle ıslak veya seyrek değiştirilen bez, cilt hassasiyeti ve sürtünme ile ilgilidir. Genellikle bebekleri ve sürekli olarak bez kullanmakta olan kişileri etkiler. Pişik oluşumu aileleri uyarır ve bebekleri rahatsız eder. Ancak genellikle hava ile kurutma, daha sık bebek bezi değiştirme ve merhem gibi basit evde tedavi yöntemleri ile temizlenebilir.

Ne kadar dikkatli olursanız olun, bebeğiniz bir noktada mutlaka pişik olacaktır. Çoğu bebekte yaygın olarak gerçekleşen bir durumdur. Cildin o bölgesinde ufak yumuşak bir doku ve dokunduğunuzda ılık bir yapı hissedeceksiniz.

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

Bebeklerde pişik oluşumu birtakım farklı durumlara göre gerçekleşir. Bunlar arasında;
Dışkı ve idrarda tahriş: İdrar veya dışkıya uzun süre maruz kalma durumunda bebeğin hassas cildi tahriş olabilir. Bağırsak hareketlerinden dolayı sürekli dışkılayan veya ishal olan bir bebekte pişik olma eğilimi daha yüksektir.

Bunun sebebi ise dışkının, idrara göre çok daha tahriş edici olmasıdır.

Ovuşturma veya sürtünme: Sıkı olarak giydirilen bezler veya kıyafetler cilt üzerinde daha fazla ovuşturmaya ve sürtünmeye sebep olacağından, bu bebeklerde pişik oluşma eğilimi daha fazladır.

Yeni bir üründen tahriş: Bebeğinizin cildi bebek mendillerine, yeni bir marka bebek bezine veya eski tip bebek bezlerini yıkamak için kullanılan deterjana, çamaşır suyuna veya yumuşatıcıya tepki gösterebilir. Bebek losyonu, pudrası ve yağları gibi diğer maddeler farklı sorunlara da sebep olabilir.

Bakteriyel ya da maya (mantar) enfeksiyonu: Basit cilt enfeksiyonu kendisini çevreleyen bölgeye yayılabilir. Bir çocuk bezi tarafından kaplanan alan yani kalça, uyluk ve cinsel organlar sıcak ve nemli olduğu için bakteri ve maya için mükemmel bir zemin özelliğine sahip olup, o bölgeleri savunmasız kılar. Oluşan döküntüler, cilt kırışıklıkları üzerinde bulunabilir ve kırışıklıklar dağılmış olarak kırmızı noktalar etrafında olabilirler.

Yeni yemeklerin tanıtımı: Eğer bebekler katı yiyecekler ile besleniyorlarsa, dışkılarının içeriği de değişir. Bu da pişik olma durumunu arttırır. Bebeğin yediklerini değiştirerek, dışkılama sıklığı arttırıldığında ise pişik riski artar. Ayrıca emzirme durumunda, annenin tükettiği besinlerin bebeğe geçmesinden dolayı da pişik oluşabilir.
Hassas bir cilt: Egzama veya diğer çeşitli cilt durumlarına sahip olan bebeklerin pişik olma ihtimali daha fazladır.

Antibiyotik kullanımı: Antibiyotik kullanımı iyi ve kötü bakterilerin öldürülmesini sağlar. Bebeklerin antibiyotik alması durumunda maya bakterileri de öleceğinden maya enfeksiyonu meydana gelir. Antibiyotik kullanımı ayrıca ishal riskini arttırır. Bebeği emziren annenin antibiyotik kullanması da süt yolu ile bebeğe geçerek pişik oluşumuna sebebiyet verebilir.

Bebeklerde Pişik Belirtileri Nelerdir?

Cilt üzerinde oluşan belirtiler arasında pişik oluşumu, bebek bezi bölgesinde kırmızı, hassas görünümlü cilt lekelerinin oluşması ile görülür. Bu bölgeler arasında kalça, uyluk ve cinsel organlar yer almaktadır. Ayrıca bebeğinizin bebek bezi değişiklikleri sırasında, her zamankinden daha rahatsız göründüğünü fark edebilirsiniz. Pişik olan bebeği yıkarken, pişik oluşan bölgeye su değdiğinde ortalığı velveleye verebilir veya ağlayabilir. Bu şekilde bebeğinizde pişik olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bebeklerde Pişik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pişik için en iyi tedavi yöntemi bebeğin pişik olduğu cilt bölgesini temiz ve kuru tutmaktır. Eğer evde yaptığınız tedavi yöntemi herhangi bir işe yaramaz ise doktorunuz tarafından bir reçete yazılmasını isteyebilirsiniz. Bu reçete içerisinde;

Hafif hidrokortizon (steroid) krem

Bir antifungal krem, eğer bebeğinizin mantar enfeksiyonu varsa Topikal veya oral antibiyotikler, eğer bebeğiniz bakteriyel bir enfeksiyona sahipse yukarıda verilen ilaçlar tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda takviye olarak verilebilmektedir. Steroid krem veya merhem kullanmak yalnızca bebeğinizin çocuk doktoru veya dermatoloğu tarafından önerilebilir. Güçlü steroidler veya sık kullanımları daha farklı sorunların oluşmasına sebep olabilir. Pişiğin tamamen geçmesi birkaç günü bulmaktadır ve tekrar etme durumu da söz konusudur. Eğer tüm tedavi yöntemlerine rağmen bebeğinizin pişiği kalıcı olarak devam ediyor ise uzman bir cilt doktoru tarafından çeşitli incelemeler yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir